Ulgi dla przedsiębiorców, które obniżą twoje podatki
29 lipca 2024

Czy wiesz, że polskie prawo podatkowe oferuje szereg ulg, które mogą znacząco obniżyć Twoje obciążenia podatkowe? Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd czterech rozwiązań, które możesz wykorzystać, aby zwiększyć swoją konkurencyjność i zyskać dodatkowe środki na inwestycje. 

1. Ulga na Innowacyjnego Pracownika

Stanowi dopełnienie ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której więcej pisaliśmy w poprzednim newsletterze.

https://dgp-advisors.pl/skorzystaj-z-ulgi-br-i-obniz-podatek-dochodowy/

Warunkiem skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników jest skorzystanie najpierw z ulgi B+R. Rozwiązanie to dotyczy tych przypadków, w których ponosisz stratę albo wysokość dochodu jest niższa od kwoty przysługujących odliczeń z tytułu kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Ulga pozwala na pomniejszenie zaliczek na PIT, pobranych od dochodów innowacyjnych pracowników (umowa o pracę, zlecenia, o dzieło) tj. osób, zaangażowanych w działalność B+R w wymiarze co najmniej 50% ogólnego czasu pracy – do wysokości nieodliczonych wcześniej kosztów kwalifikowanych.

Masz prawo stosować to odliczenie począwszy od miesiąca następnego po miesiącu, w którym złożyłeś swoje zeznanie rozliczające dochody z działalności gospodarczej i możesz je stosować do końca tego roku podatkowego.

2. Ulga na Robotyzację

Prowadząc działalność przemysłową (produkcyjną), masz prawo do dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów m.in.:

  • nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
  • nabycia wartości niematerialnych i prawnych oraz usług szkoleniowych - niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych.

Kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez Ciebie w roku podatkowym. Odliczenia dokonujesz tylko od dochodów innych niż dochody z zysków kapitałowych.

Co do zasady, odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione w latach 2022 - 2026 r. Odliczenia dokonujesz w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy poniosłeś za rok podatkowy stratę albo wielkość Twojego dochodu jest niższa od kwoty przysługujących Ci odliczeń, odliczenia dokonujesz w zeznaniach za kolejno następujących po sobie 6 lat podatkowych.

3. Ulga na Prototyp

Ulga związana jest z opracowaniem i wdrożeniem przez Ciebie nowego produktu (prototypu). Polega ona na zmniejszeniu podstawy opodatkowania o 30% kosztów dotyczących produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu - nie więcej jednak niż 10% dochodu.

Produkcja próbna to etap rozruchu technologicznego produkcji, w trakcie którego nie są wymagane dalsze prace projektowo-konstrukcyjne czy inżynieryjne. Celem tego rozruchu jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez Ciebie prac B+R.

Jako koszty produkcji próbnej przyjmuje się m.in. wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie fabrycznie nowego środka trwałego, koszty ulepszenia środka trwałego czy też koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z produkcją próbną nowego produktu.

Przez wprowadzenie na rynek nowego produktu należy rozumieć działania podejmowane w celu uzyskania dokumentacji niezbędnej do otrzymania certyfikatów i zezwoleń umożliwiających sprzedaż produktu powstałego w wyniku prowadzonych przez Ciebie prac B+R. W ramach katalogu kosztów wprowadzenia na rynek nowego produktu znalazły się m.in. koszty badań, ekspertyz, przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót.

Odliczenia dokonujesz w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy poniosłeś za rok podatkowy stratę albo wielkość Twojego dochodu jest niższa od kwoty przysługujących Ci odliczeń, odliczenia dokonujesz w zeznaniach za kolejno następujących po sobie 6 lat podatkowych.

4. Ulga IP Box

Pozwala na opodatkowanie według stawki 5% dochodów uzyskiwanych przez Ciebie z praw własności intelektualnej, których jesteś właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiadasz prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej. Do tych praw należy m.in. patent czy prawo do programu komputerowego (kwalifikowane IP).

Dochodem kwalifikującym się do ulgi IP Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego IP, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego IP, jak również, co istotne, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z preferencji jest:

  • prowadzenie przez Ciebie działalności B+R bezpośrednio skutkującej powstaniem kwalifikowanego IP;
  • osiągnięcie dochodu z komercjalizacji kwalifikowanego IP;
  • obliczenie kwalifikowanego dochodu z uwzględnieniem wskaźnika NEXUS;
  • prowadzenie szczegółowej ewidencji rachunkowej w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac B+R z osiąganymi dochodami z praw IP powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Każda z tych ulg może przynieść Ci wymierne korzyści finansowe i wesprzeć Twoje przedsiębiorstwo w innowacyjnych projektach. Jeśli masz pytania dotyczące szczegółów tych ulg lub potrzebujesz pomocy w ich wdrożeniu, nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.

Poprzedni
Skorzystaj z Ulgi B+R i obniż podatek dochodowy!
Następny
Dofinansowania na inwestycje z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego dla dużych przedsiębiorstw